Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panorama okolic Szczebrzeszyna. Z nowej wieży widokowej w tym mieście (zdjęcia)

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
To pozostałości po starym zamku, które wyremontowano i nadbudowano. W przyszłości ma się tam znaleźć sala wystawowa, lapidarium oraz kawiarenka. Na szczycie budynku powstał natomiast taras widokowy z którego można oglądać piękny, rozległy widok. Turyści już to miejsce chętnie odwiedzają. Latem na pewno będzie wręcz oblegane. Wieża widokowa w Szczebrzeszynie to nowy punkt na mapie turystycznej regionu.

Inwestycja pochłonęła w sumie ponad 3 mln zł. 2,5 mln zł udało się pozyskać na ten cel z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Resztę dołożyła gmina.

Z czasów Kazimierza Wielkiego

To zawsze było ważne miejsce. Ruiny dawnego zamku w Szczebrzeszynie przez całe dziesięciolecia były jednak zarośnięte przez tzw. samosiejki i krzaki. Widać tam było także dawne wykopy i wyrwy, w których poniewierały się fragmenty cegieł.

A przecież według archeologów szczebrzeszyńskie wzgórze zamkowe na trwale zasiedlono już w VII wieku. Odkryto tam m.in. cmentarzysko z XII i XIII w. oraz pozostałości dawnych chat. Za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego postawiono natomiast na wzgórzu murowaną, wysoką wieżę na planie prostokąta o bokach 10,4 na 7,6 metra. Wybudował ją Dymitr z Goraja, herbu Korczak.

Podpalenie

Ta budowla miała bronić przeprawy na rzece. Wiadomo także, że w sąsiedztwie wieży istniał wał ziemny – jak to określono – licowany kamieniem oraz m.in. częstokół. Do tego XIV-wiecznego kompleksu obronnego wchodziło się przez solidną, ufortyfikowaną bramę (od strony północno-zachodniej). Całość musiała robić na przybyszach niezwykłe wrażenie.

Gród pełnił funkcje nie tylko obronne, ale także administracyjne, fiskalne i handlowe. W źródłach odnotowano, że w 1583 r. wybuchł na zamku pożar, który zniszczył starą wieżę.

Było to celowe podpalenie. Dokonali tego podobno miejscowi przedstawiciele szlachty. W ten sposób zniszczyli dokumenty, które miały ich krzywdzić (chodziło zapewne o zapisane na starych dokumentach tzw. uprawnienia senioralne wobec Andrzeja Górki, ówczesnego właściciela miejscowych włości).

Zdewastowano m.in. dwie zamkowe studnie, po których nie ma dzisiaj śladu.

Chodniki, ławki, rozległe widoki

Szczebrzeszyńska wieża została jednak odbudowana, otynkowana i ozdobiona „renesansowym wystrojem”. Gmach z czasem zaczął jednak popadać w ruinę. Gdy odwiedziliśmy to miejsce kilka lat temu, zobaczyliśmy tylko zdewastowane pozostałości dawnej budowli.

To się teraz na szczęście zmieniło. Powstała wieża widokowa, a całe wzgórze zamkowe zostało uporządkowane. Powstały tam chodniki przy których stanęły ławki i tablice informacyjne. Uporządkowano także cały teren wokół dawnego zamku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Panorama okolic Szczebrzeszyna. Z nowej wieży widokowej w tym mieście (zdjęcia) - Zamość Nasze Miasto

Wróć na janowlubelski.naszemiasto.pl Nasze Miasto