Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Szastarka. Mieszkańcy spotkali się, by uczcić pamięć ofiar hitlerowskiego mordu. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
fot. Sławomir Kaproń/ Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim
1 czerwca minęło 77 lat od hitlerowskiego mordu rodziny Gajurów, za ukrywanie żydowskiego dziecka. Mieszkańcy powiatu janowskiego spotkali się, by uczcić pamięć tamtych wydarzeń.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy św. w kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Obleszcze w intencji zamordowanych, którą sprawował proboszcz parafii Wierzchowiska – ks. kan. Zbigniew Solarz oraz ks. mgr Adam Warchoł.

Następnie uczestnicy udali się na miejsce tragicznych wydarzeń z 1 czerwca 1943 roku, gdzie nastąpiło poświecenie obelisku upamiętniającego mord na ludności cywilnej. Komendant GRH im. Płk Tadeusza Zieleniewskiego odczytał apel poległych, po czym rozległa się salwa honorowa w wykonaniu grupy.

Kwiaty złożyli m.in. poseł Kazimierz Choma, Magdalena Kamińska w imieniu posła Jerzego Bieleckiego, wicestarosta Michał Komacki, wójt gm. Szastarka Artur Jaskowski, weteran II Wojny Światowej Kpt. Jan Jabłoniec wraz z Józefem Stanickim oraz Piotrem Gawryszczukiem dr. nauk historycznych, Józef Adamek (wnuk zamordowanej Józefy Gajur) oraz najmłodsi przedstawiciele GRH. Im. Płk Tadeusza Zieleniewskiego Mateusz Wcisło, Piotr Groszek (syn Piotra) i Witold Groszek.

Inicjatorem uroczystości była Grypa Rekonstrukcyjno - Historyczna im. Pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.

Mord mieszkańców w pow. janowskim

1 czerwca 1943 Niemcy zostali poinformowani przez konfidenta o obecności dziecka o żydowskim pochodzeniu w gospodarstwie rodziny Gajurów w Pasiecie - Kolonii, której część obecnie znajduje się w obrębie Starych Moczydeł.

Hitlerowcy zaszli gospodarstwo z dwóch stron, ustawili się w półpierścień i zaczęli strzelać w strzechy budynków, które natychmiast stanęły w płomieniach.

- W płomieniach zginęła 55-letnia Józefa Gajur z trzema wnukami: 12-letnim Kaziem, 10-letnim Józiem i 5-letnim Władziem. Zginął także 7-miesięczny Lejbuś Bursztyn - syn Ryfki (z domu Fabrikant) i Motka Bursztynów, którzy przeżyli wojnę - opisuje Alina Boś ze Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim.

Pamięć o ofiarach hitlerowskiego mordu jest wciąż żywa pośród potomków rodziny Gajurów oraz mieszkańców powiatu janowskiego.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na janowlubelski.naszemiasto.pl Nasze Miasto