Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kańczudze uroczyście otwarto odrestaurowaną stację kolejki wąskotorowej na linii Przeworsk - Dynów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Gruntownie odnowiony został główny budynek stacyjny, wieża ciśnień, budynek gospodarczy, peron. Zagospodarowano również tereny wokół dworca, m.in. wykonano parkingi.

To największy budynek na zabytkowej linii kolejki z Przeworska do Dynowa. Odtworzone zostały elementy historyczne, a także odnowione wnętrza. W budynku stacyjnym zgromadzono nieco eksponatów i fotografii kolejowych, jest również stary piec kaflowy. Po kilkudziesięciu latach turyści mogą wejść do odnowione wieży ciśnień, zbudowanej w konstrukcji ryglowej ("mur pruski").

- Po niemal 40 latach do życia wraca piękny zabytkowy dworzec kolei wąskotorowej w Kańczudze. Nie byłoby tej inwestycji gdyby nie samozaparcie starosty przeworskiego Bogusława Urbana i środki przekazywane na remont trasy kolejki przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. W 2019 roku startowaliśmy od 12 mln. Dziś to już ponad 65 mln złotych i jeszcze wiele do zrobienia. Perełka turystyczna z początku XX wieku odzyskuje dawny blask - komentuje Anna Schmidt, minister rodziny i polityki społecznej, uczestnicząca w uroczystym otwarciu stacji w Kańczudze.

Stacja w Kańczudze została uruchomiona w 1904 roku razem z wąskotorową linią kolejową Przeworsk-Dynów.

Początkowo była to linia służąca do transportu buraków cukrowych z plantacji w tym regionie do cukrowni w Przeworsku. Z czasem przewożono również inne towary, ale również uruchomiono przewozy pasażerskie.

Całą linię kolei lokalnej Przeworsk – Dynów otwarto w dniu 8 września 1904 r. oddając ją do użytku publicznego. Ze stacji osobowej w Przeworsku doprowadzono bocznice do cukrowni, dla której już jesienią transportowano buraki cukrowe. Właścicielem kolei do roku 1908, w którym ukonstytuowało się towarzystwo akcyjne „Kolej Lokalna Przeworsk – Dynów” był książę Andrzej Lubomirski.

Na trasie kursowały pociągi mieszane towarowo – osobowe, wykonywały one manewry na stacjach, co wydłużało czas przejazdu, który wynosił 3,5 godziny. Powodowało to niezadowolenie u podróżnych, którzy skarżyli się na zbyt długi czas przejazdu. Postanowiono wprowadzić pociągi osobowe, które pokonywały całą trasę w 2,5 godziny, a średnia prędkość wynosiła ok. 13 km/h.

Po II wojnie światowa wąskotorówka przez kilkadziesiąt lat przewoziła ludzi i trasie Przeworsk Wąski - Dynów. Była niezawodnym środkiem transportu z Kańczugi do Przeworska, choć powolnym. W latach 90. ubiegłego wieku zaprzestano regularnych kursów. Kolejka przewoziła towary.

Obecnie linia Przeworskiej Kolei Wąskotorowej "Pogórzanin" to jedna z większych atrakcji turystycznych w województwie podkarpackim. Można się przejechać regularnym, weekendowym połączeniem lub wynająć specjalny skład.

Stację w Kańczudze można zwiedzać od początku lipca. Z okazji uroczystego otwarcia przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in. piknik, podczas którego gwiazdą wieczoru był zespół "Piersi". Sporym powodzeniem cieszyły się przejazdy składami z zabytkowym parowozem Px48-1920, który w latach 1964-67 kursował po tej linii. Można się nim jeszcze przejechać do piątku, 18 sierpnia. Szczegóły na stronie internetowej PKW Pogórzanin. Na tej stronie więcej informacji o kolejce, dni i godziny odjazdu pociagów. W tym miejscu również można kupić bilety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W Kańczudze uroczyście otwarto odrestaurowaną stację kolejki wąskotorowej na linii Przeworsk - Dynów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto