Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Biblioteki pedagogiczne drżą przed likwidacją

Agnieszka Ciekot
Bibliotekarze pracujący w filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie boją się utraty pracy.
Bibliotekarze pracujący w filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie boją się utraty pracy. AC
Pracownicy lubelskiej biblioteki pedagogicznej obawiają się o swoją przyszłość, bo urząd marszałkowski chce pozbyć się ośmiu filii. Miałyby je przejąć powiaty lub gminy. Ale te są niechętne do brania na swoje barki kolejnych zadań.

– W grudniu obchodzić będziemy 60-lecie działalności i chyba tego jubileuszu nie doczekamy, bo chcą nas zlikwidować – powiadomili nas o sprawie bibliotekarze pracujący w filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, które rozsiane są po całej Lubelszczyźnie. Wszystkie obecnie podlegają pod Urząd Marszałkowski w Lublinie. Ale ten chce oddać je powiatom, aby te dalej prowadziły je.

- Na razie nie zapadły żadne decyzje. Prowadzimy rozmowy ze starostami. I nie ma mowy o żadnej likwidacji, wyrzucaniu ludzi na bruk i niszczeniu księgozbioru – uspokaja Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego. – Jeżeli coś się zmieni to organ prowadzący bibliotekę i szyld – dodaje.

Sprawa dotyczy ośmiu filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, które działają w Puławach, Rykach, Bełżycach, Lubartowie, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Opolu Lubelskim i Bychawie.

- Utrata pracy jest dla nas bardzo realna dlatego, że poszedł wniosek naszej pani dyrektor o likwidacji ośmiu filii – mówi Stanisława Wnuk, kierownik kraśnickiej filii biblioteki pedagogicznej. – Osoby, które pracują w naszych bibliotekach to są w większości osoby w wieku przedemerytalnym. A przecież wiadomo jak trudno jest starszemu znaleźć pracę – dodaje jej koleżanka z Opola Lubelskiego.

Jak przyznają urzędnicy marszałka cała ta sytuacja wynika z nowego rozporządzenia ministra edukacji. W myśl jego biblioteki pedagogiczne miałaby przejść pod opiekę lokalnych centrów rozwoju edukacji. A te z kolei podlegać miałyby starostom. Problem w tym, że centra jeszcze nie powstały i nie wiadomo kiedy powstaną.

– O przejęciu biblioteki pedagogicznej nic nie wiem. Nie było to poruszane jeszcze na zarządzie. Tak naprawdę nie każdy chce, aby dokładać mu nowe zadania bez zabezpieczenia jego finansowania – usłyszeliśmy w środę od Jacka Zalewskiego, wicestarosty lubartowskiego.

Jak zapowiada rzeczniczka marszałka, jeśli powiaty nie będą chciały przejąć filii marszałek wystąpi z propozycją do gmin. Ale i tu na aplauz nie ma co liczyć. – Gminy też mają skromne budżety i nie jest im łatwo realizować zadania obowiązkowe. I nawet nie myślą, aby przerzucać je na inne samorządy – przyznaje Piotr Szczucki, zastępca burmistrza Opola Lub.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto