Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrzyca drugim miastem w powiecie pleszewskim

Jacek Tomczak
Od 1 stycznia 2014 roku Dobrzyca będzie siedzibą władz miejskich.
Od 1 stycznia 2014 roku Dobrzyca będzie siedzibą władz miejskich.
Od 1 stycznia 2014 roku Dobrzyca będzie siedzibą władz miejskich. Wzrośnie też ranga powiatu

Dokładnie 1 stycznia 2014 roku, pod pleszewska Dobrzyca przestanie być wsią. Po 80 latach od chwili utraty praw miejskich, Dobrzyca powróci do panteonu miast polskich, a Jarosław Pietrzak zostanie pierwszym powojennym burmistrzem Dobrzycy.

Przywrócenie Dobrzycy statusu miasta nastąpiło dzisiaj - 31 lipca , gdy rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Donald Tusk, ale oficjalnie Dobrzyca stanie się miastem w przyszłym roku. – W przygotowanym projekcie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów Dobrzyca widnieje już jako miasto – mówi z dozą ostrożności wójt Jarosław Pietrzak. – Chciałbym podkreślić, że nigdy nie zależało nam na prestiżu, a wyłącznie na tym, że będziemy mogli dzięki temu pozyskać dodatkowe środki z Unii Europejskiej i zrobić kolejny krok na drodze rozwoju gminy – podkreśla.

Pietrzak dodaje, że bycie wsią ma swoje dobre, ale i złe skojarzenia. Ot choćby fakt, że do miejscowości o statucie wsi bardzo trudno jest ściągnąć inwestorów. I podaje przykład sklepu firmowego pewnej sieci, która na wieść, że Dobrzyca jest wsią, zrezygnowała z jego otwarcia w rynku. Uważa jednak, że w świadomości mieszkańców, Dobrzyca zawsze była miastem. – Pamiętam swoje dzieciństwo, gdy mieszkałem jeszcze z rodzicami w Nowy Świecie – wspomina wójt. – Kiedy mama wysyłała mnie po zakupy do Dobrzycy, to zawsze mówiłem, że jadę do miasta, a poza tym wygląd Dobrzycy w niczym nie przypomina wsi.

– Sprawiedliwości stało się zadość – twierdzi starosta pleszewski Michał Karalus i uważa, że przed mieszkańcami Dobrzycy stoi wielkie wyzwanie. – Mieszkańcy będą teraz musieli udowodnić, że status miasta, to nie tylko zmiana czysto formalna ale to, że Dobrzyca będzie się musiała rozwijać, czego im życzę ze szczerego serca, bo z Dobrzycą związałem przecież kiedyś swoje losy – mówi z nutką sentymentalizmu starosta.

Zdaniem Karalusa Dobrzyca ze względu na swoje rozlegle ukształtowanie geodezyjne ma wielką szansę na rozwój w kierunku Koźmina Wlkp.Starosta wiąże z rozwojem Dobrzycy duże nadzieje, bowiem ewentualne zwiększenie liczby mieszkańców a co za tym idzie wzrost urodzeń, pociągnie za sobą dodatkowe pieniądze nie tylko dla miasta i gminy ale również dla powiatu. – W perspektywie lat będzie to oznaczać większe dotacje np. dla szkół ponadgimnazjalnych – mówi.

Od 1 stycznia 2014 roku obok Dobrzycy prawa miejskie uzyska jeszcze pięć innych miejscowości: Modliborzyce w województwie lubelskim, Mrozy w województwie mazowieckim, Zaklików położony w województwie podkarpackim, Czarna Woda w województwie pomorskim i Stepnica w województwie zachodniopomorskim.
Dobrzyca była miastem przez blisko 500 lat. Prawa miejskie utraciła w 1934 roku. Miastem był też Chocz, który podobnie jak Dobrzyca utracił prawa miejskie w 1870 roku. Odebrał je car rosyjski za udział choczan w Powstaniu Styczniowym. Władze gminy czynią starania o ponowne przyznanie wsi na Prosną statusu miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto